Futsalslovakia.sk

Switch to desktop Register Login

ROZHOVOR | Igor Vodecký si odkrúti premiéru na pozícii hlavného trénera

Vyspovedali sme aktuálne trénera Gardenline Litoměřice Igora Vodeckého, pre ktorého to bude premiérová sezóna na pozícii hlavného trénera. V minulom ročníku českej ligy ukončil hráčsku kariéru v Sparte Praha, kde potom pokračoval ako asistent trénera Dávida Friča. Počas svojej hráčskej kariéri pôsobil najprv dlhé roky na Slovensku a neskôr prestúpil do Bohemiansku Praha, kde začal svoje pôsobenie v českej najvyššej súťaži. V reprezentácii odohral sedem zápasov, mohlo byť ich aj viac, len povinnosti v klube veľkého futbalu mu to nedovoľovali.

Igor, aké boli tvoje futsalové začiatky?
„Začínal som samozrejme v Banskej Bystrici, Ešte ako dorastenec som hrával za Perlu, ktorá hrávala prvú Banskobystrickú ligu a svoj prvý vážny zápas som odohral na medzinárodnom turnaji Vesel cup za výber Banskej Bystrice. Po turnaji som začal hrať prvú slovenskú ligu za Vesel Banská Bystrica.“

Seniorský futsal si začal hrávať v rodnej Banskej Bystrici a neskôr v iných kluboch na Slovensku. Ako hodnotíš pôsobenia v slovenských kluboch?
„Myslím, že v každom klube, v ktorom som pôsobil mi niečo dal. Pre mňa osobne bolo v Banskej Bystrici asi najkrajšie obdobie, výborná partia ľudí, ktorí futsalu dávali úplne všetko, od hráčov až po ľudí vo vedení. Potom ma vietor odvial do Lučenca, kde som bol len pár mesiacov, ale môžem povedať, že to fungovalo veľmi dobre, chodila na nás plná hala a bola tam výborná atmosféra. Verím, že to v Lučenci opäť začalo fungovať a podľa mňa to bude finalista tohto ročníka najvyššej súťaže na Slovensku. Ďalej som pôsobil v Dubnici, toto obdobie nebolo dobré, ľudia ktorí tam robili futsal ma veľmi sklamali a na toto obdobie spomínam veľmi nerád, podľa môjho názoru to tam skončilo tak, ako si zaslúžili. Ďalej to bol Slov-matic, jediná chybička bola tá, že som s „oranjes“ nezískal titul, inak to bolo niečo úžasne, profi klub, ktorý šliapal ako hodinky, veľké ďakujem patri nebohému pánovi Grendárovi za to, kde sa Slov-matic dostal!"

Máš za sebou aj 12 štartov za Slovensko, ako si spomínaš na svoje pôsobenie v reprezentácii?
„Na reprezentáciu si spomínam vždy rád, reprezentovať je vždy veľká zodpovednosť, je len škoda, že som nemohol veľa krát prísť reprezentovať kvôli veľkému futbalu, ktorý som vtedy hrával.“

V roku 2010 si prestúpil do susedného Česka do Bohemians 1905 Praha. Aký bol dôvod tohto transferu?
„Dôvod bol jednoduchý, moja manželka dostala pracovnú ponuku do Prahy a mňa oslovil Vlasto Bartošek (asistent českej futsalovej reprezentácie), a myslím že nebolo nad čím dlho rozmýšľať. Mal som šancu okúsiť aj inú ligu ako tú Slovenskú.“

V Česku si odohral šesť sezón, v ktorých si odohral 116 zápasov, strelil si 47 gólov a 33 asistencií. Ktorá sezóna bola najúspešnejšia?
„Myslím, že sa nám podarila sezóna s Eco Investmentom Praha, v ktorej sme prehrali vo finále 3:2 na zápasy proti Chrudimi. Ale pre mňa najlepšie sezóny boli práve v Bohemianse Praha, kde to všetko krásne fungovalo, je len škoda, že to skočilo odhlásením klubu.“

Uplynulú sezónu si presedlal z pozície hráča na asistenta trénera. Aký je rozdiel medzi pozíciou hráča a trénera?
„Až potom ako asistent som zistil, aké to je náročné byť na druhej strane, hráč sa sústredí sám na seba a svoj výkon. Tréner má zodpovednosť za celý tím a musí riešiť úplne iné veci (taktiku, systém a všetko čo súvisí s pozíciou trénera), povedal by som, že je to omnoho náročnejšie.“

Od sezóny 2017/2018 budeš v pozícii hlavného trénera českého extraligového klubu Gardenline Litoměřice. Čo očakávaš od nového pôsobiska?
„Očakávam náročnú sezónu, ale verím, že ju spoločne zvládneme, aby bola aspoň taká ako predchádzajúca.“

Vieme o tebe, že stále sleduješ dianie aj na Slovensku, tvoja rodná Banská Bystrica je v najvyššej súťaži. Ako to všetko vnímaš?
„Áno sledujem dianie na Slovensku, pre mňa je stále Banská Bystrica srdcová záležitosť a držím jej palce, aby sa každým rokom zlepšovala. Môj názor je, že v Bystrici bola vždy dobrá mládež a na tom je potrebné pracovať a verím že sa určite nájdu kvalitní futbalisti, ktorí sa presadia vo futsale a budú dobre reprezentovať či už Banskú Bystricu alebo aj mládežnícke reprezentácie.“

Aké máš ambície v trénerskej kariére? 
„Ambícia je vyhrávať zápasy, stále sa učiť a zdokonaľovať sa.

Nevylučuješ možnosť vrátiť sa aj na Slovensko?
"Ako sa hovorí: nikdy nehovor nikdy.“

Hráčska kariéra:
Vesel Banská Bystrica
MPL Banská Bystrica 
2007-2008, Lučenec
2006-2008, Program Dubnica
2008, Eco Investment Praha (Česká republika),
2008-2009, Slov-Matic Bratislava,
2009-2010, RCS Košice,
2010-2013, Bohemians 1905 (ČR),
2013-2016, AC Sparta Praha

Trénerská kariéra:
2016 - 2017, AC Sparta Praha futsal (Česká republika) - asistent trénera
2017, Gardenline Litoměřice (Česká republika) - hlavný tréner

Čítať ďalej...

Poznáme súperov Slovana Bratislava v UEFA FUTSAL CUPe

(TASR) Súpermi ŠK Slovan Bratislava futsal v 6. skupine hlavného kola UEFA Futsal Cupu 2017/2018 budú gruzínsky majster Georgians, víťaz G-skupiny predkola (Record Bielsko-Biala, Doukas SAC, Kodaň Futsal, majster Sev. Írska) a víťaz H-skupiny predkola (Levski Sofia West, 't Knooppunt, Sjamtrollan Idrettslag, TMT Futsal Club). Rozhodol o tom štvrtkový žreb vo švajčiarskom Nyone, v ktorého osudí figuroval rekordný počet 56 klubov.

Slovan, ktorý je nástupca úspešnej značky rekordného 11-násobného slovenského šampióna Slov-Maticu FOFO, je jedným z osmičky organizátorov skupín hlavného kola (Main round) súťaže. Slovan zorganizuje miniturnaj v HANT Aréne v termíne 10.-15. októbra 2017.

Futsal Cup sa už v tomto roku bude hrať v novom formáte. UEFA mu prikladá veľkú vážnosť a tak elitná súťaž expanduje, bude ju hrať viac klubov a tie najlepšie v rebríčku krajín aj klubov dostali viac miesteniek (Rusko, Španielsko, Portugalsko). Od ročníka 2018/2019 sa už súťaž bude volať oficiálne UEFA Liga majstrov.

Main Round sa bude hrať v dvoch vetvách A a B. Do hlavnej fázy v B-vetve postúpi osem tímov z kvalifikačného predkola a hrať sa bude v štyroch štvorčlenných skupinách, organizátormi ktorých okrem Bratislavy budú kluby ETO FC Győr (Maď.), Sievi Futsal (Fín.) a FC Deva (Rum.). Kvalifikačné predkolo sa bude hrať 22.-27. augusta, hlavná fáza 10.-15. októbra. Turnaje hlavnej fázy v A-vetve usporiadajú KMF Ekonomac Kragujevac (Srb.), Luparense C/5 (Tal.), SD Brezje Maribor (Slov.) a MFC Stalica Minsk (Biel.). Do Elite round sa z A-fázy prebojujú prvé tri tímy zo štyroch skupín, z kvarteta zoskupení v B-fáze sa do elitného kola kvalifikujú iba ich víťazi.

Vo štvrtok popoludní sa v Nyone uskutočnil aj žreb barážových dvojíc ME 2018 (30. januára - 10. februára). Francúzsko, ktoré sa dostalo do baráže na úkor slovenských futsalistov, sa stretne s Chorvátskom. Prvé zápasy baráže sú na programe 10.-13. septembra, odvety 24.-27. septembra. Na finálový turnaj do Ľubľany sa už prebojovali Taliansko, Azerbajdžan, Ukrajina, Portugalsko, Španielsko (obhajca titulu), Kazachstan a Rusko. Slovinsko ako organizátor má účasť automatickú.

Žreb UEFA Futsal Cupu 2017/2018:
kvalifikačné predkolo (22.-27. augusta):
A-skupina: Helvécia Futsal London (Angl.), Lynx FC (Gibr.), Transylvania FC Dublin (Ír.), Futsal Minerva (Švajč.)*
B-skupina: FC Liburn (Kos.), KMF Titograd (ČH), FK Vytis (Litva), Differdange 03 (Lux.)*
C-skupina: KMF Shkupi 1927 (Mac.), Luxol St. Andrews (Malta), Diamant Linz (Rak.)*, Maccabi Tel-Aviv (Izr.)
D-skupina: SSV Jahn 1889 Regensburg (Nem.), IFK Uddevalla (Švéd.)*, FC Encamp (And.), Tre Fiori (S. Mar.)
E-skupina: Flamurtari Vlora (Alb.), Mostar SG (BaH)*, Arnavutköy Belediye Spor (Tur.), Narva United (Est.)
F-skupina: Anorthosis Famagusta (Cyp.)*, Classic Kišiňov (Mold.), Leo Futsal Club (Arm.), Wrexham Futsal Club (Wal.)
G-skupina: Record Bielsko-Biala (Poľ.), Doukas SAC (Gr.), Kodaň Futsal (Dán.)*, majster S. Írska
H-skupina: Levski Sofia West (Bul.), 't Knooppunt (Hol.), Sjamtrollan Idrettslag (Nór.)*, TMT Futsal Club (Škót.)

hlavné kolo - Main round (10.-15. októbra):
vetva A
1. skupina: Kairat Almaty (Kaz.), FC Dynamo (Rus.), Pescara (Tal.), Stalica Minsk (Bielor.)*
2. skupina: Inter FS (Šp., obhajca titulu), Dina Moskva (Rus.), Braga/AUUM (Port.), Brezje Maribor (Slov.)*
3. skupina: Sporting CP Lisabon (Port.), Ekonomac Kragujevac (Srb.)*, Nikars Riga (Lot.), MFC Cherson (Ukr.)
4. skupina: Barcelona (Šp.), EP Chrudim (ČR), Győr (Maď.), Luparense (Tal.)*

vetva B
5. skupina: Nacional Záhreb (Chorv.)*, Garges Djibson (Fr.), víťaz C-skupiny predkola, víťaz B-skupiny predkola
6. skupina: ŠK SLOVAN BRATISLAVA FUTSAL*, Georgians (Gruz.), víťaz G-skupiny predkola, víťaz H-skupiny predkola
7. skupina: Halle-Gooik (Belg.), Sievi FS (Fín.)*, víťaz D-skupiny predkola, víťaz A-skupiny predkola
8. skupina: Araz Naxcivan (Azerb.), FC Deva (Rum.)*, víťaz F-skupiny predkola, víťaz E-skupiny predkola

* organizátori skupín

Žreb baráže ME 2018:
Česko - Srbsko
Francúzsko - Chorvátsko
Rumunsko - Gruzínsko
Maďarsko - Poľsko

Čítať ďalej...

ROZHOVOR | Futsal Klub Lučenec pred extraligovou sezónou

Futsalový klub z Lučenca vracia najvyššiu súťaž do svojho mesta po 11 rokoch. Klub vznikol v roku 2015 a po dvoch sezónach postúpil do najvyššej súťaže. Vo svojej prvej sezóne v Openlige skončili na 3. mieste. V druhej sezóne jasne dominovali futsalisti Lučenca v súťaži a s náskokom ôsmich bodov postúpili do prelínacej súťaže o postup do 1. Slovenskej ligy vo futsale. V baráži o najvyššiu súťaž si tiež počínali suverénne a zaslúžene postúpili. Pred blížiacou sa extraligovou sezónou sme vyspovedali prezidenta klubu Milana Kamenského.

Váš klub pôsobí na futsalovej mape druhú sezónu. Ako hodnotíte posledné dve sezóny v druhej lige - Openlige?
"Prvá sezóna nedopadla podľa našich predstav, keďže sme nepostúpili do extraligy. Ale aspoň sme získali veľa skúsenosti, ktoré sme zužitkovali v tej druhej. Druhá sezóna už bola podľa našich predstáv. Až na prehru v Kysuckom Novom Meste sme dominovali v každom zápase."

Tento rok ste vyhrali Openligu a prebojovali ste sa do baráže, ktorú ste vyhrali so sedem bodovým náskokom. Ako hodnotíte baráž s odstupom času?
"Baráž hodnotím veľmi pozitívne. Odohrali sme veľa výborných zápasov a zaslúžene sme ju vyhrali."

Čaká Vás najvyššia súťaž, už ste začali s prípravami na novú sezónu?
"Áno začali a všetci sa na extraligu tešíme."

Pred barážou ste káder posilnili o ukrajinského hráča Mazura a reprezentačného brankára Obermana, chystáte sa pritiahnuť ďalších hráčov?
Určite sa chceme posilniť o dvoch až troch kvalitných hráčov. Tým prvým je Anton Brunovský zo Sparty Praha, ostatní sú v riešení.

Aké máte ambície v najvyššej súťaži?
"Našou predsezónnou ambíciou je zaplniť halu divákmi, prezentovať pekný futsal a umiestniť sa do 4.miesta."

Na domácich zápasoch ste mali veľmi početnú divácku kulisu. Očakávate nárast fanúšikov postupom do najvyššej súťaže?
"Pevne verím, že divákov pribudne."

Na Vašom oficiálnom Facebook profile ste spomenuli obsadenie trénerského postu. Dôjde k zmene?
"Áno dôjde, trénerom na novú sezónu bude Marián Berky."


K športu neodmysliteľne patria aj sponzori, bez ktorých by sa nemohol robiť šport. Kto podporuje Váš klub?

"Od novej sezóny okrem mňa bude najväčším podporovateľom mesto Lučenec a spoločnosť Mimel s.r.o."

Vizitka klubu

Bilancia zápasov v jednotlivých súťažiach:
2. Slovenská liga vo futsale - Openliga: 22 zápasov, 16 výhier, 6 prehier, skóre: 115:78
Prelínacia súťaž o 1. Slovenskú ligu vo futsale: 10 zápasov, 7 výhier, 2 remízy, skóre: 71:39
Pohár Stredoregiónu:
3 zápasy, 2 výhry, 1 prehra, skóre: 20:11
Final Four Slovenského pohára: 2 zápasy, 1 výhra, 1 prehra, skóre 8:10

Úspechy:
2. Slovenská liga vo futsale -Openliga 2015/2016: 3. miesto
2. Slovenská liga vo futsale -Openliga 2016/2017: 1. miesto
Prelínacia súťaž o 1. Slovenskú ligu vo futsale: 1. miesto
Pohár stredoregiónu 2016: víťaz
Final Four Slovenského pohára: 3. miesto

Najlepší strelci klubu:
1. Attila Fehérvári - 29 zápasov, 42 gólov
2. Lukáš Hricov - 27 zápasov, 35 gólov
3. Juraj Kuhajdík - 22 zápasov, 28 gólov
4. Adrián Hricov - 26 zápasov, 15 gólov
5. Peter Petík - 30 zápasov, 13 gólov

Zdroj fotografií: www.novohrad.sme.sk (Jozef Mikuš)
Foto Marián Berky: Pavol Uhrin

 

 

 

 

Čítať ďalej...

Najlepší český futsalista za rok 2016 mieri do Slovanu Bratislava

Český futsalista roku 2016 Radim Záruba, ktorý pôsobil v minulej sezóne v drese ERA-PACKu Chrudim a potom v Slávii Praha, mení klub. Jeho novým pôsobiskom bude ŠK Slovan Bratislava futsal.

"Najviac ma asi zlákala možnosť opäť si zahrať UEFA Futsal cup, príprava v Slovane začína 24.7 a na nových spoluhráčov sa veľmi teším. Dúfam, že nebudeme mať s mužstvom žiadne problémy a dosiahneme ciele, ktoré máme stanovené," uviedol pre facebookový profil Slovanu Bratislava.

Pre českého reprezentanta to bude prvý zahraničný angažmán. Počas svojho pôsobenia v českej lige odohral 88 zápasov a strelil 75 gólov. V reprezentačnom drese má 51 štartov, v ktorých zaznamenal 21 gólov.

Čítať ďalej...

Slovensko sa uchádza o organizáciu olympijskej kvalifikácie

Slovenský futsal v posledný júnový deň podal prihlášku reprezentácie chlapcov do 17 rokov (ročník narodenia 2000 - 2003) do kvalifikácie o postup na Olympijské hry mládeže, ktoré sa budú konať 6. - 18. októbra 2018 v Buenos Aires (http://www.buenosaires2018.com). Súčasne sa budeme uchádzať o organizáciu jednej zo štyroch kvalifikačných skupín, ktorých zápasy sú v programe UEFA naplánované na 31. október - 5. november 2017. Kvalifikácie sa môže zúčastniť 16 najlepších krajín podľa rankingu UEFA stanoveného pre sezónu 2017/2018 (Slovensko sa nachádza na 14. mieste). V prípade, ak niektorá z asociácií neprejaví záujem o účasť, príležitosť dostanú ďalší v poradí. Aj keď kvalifikačný proces je veľmi prísny, pretože UEFA má pre olympijský turnaj iba dve miestenky pre chlapčenské družstvá a dve pre dievčenské družstvá, rozhodnutie Výkonného výboru SF má svoje opodstatnenie.

Dušan Dobšovič (predseda SF): "Na túto udalosť sme sa začali pripravovať už približne pred rokom, keď sme poprvýkrát využili ponuku UEFA a zúčastnili sme sa prvého mládežníckeho turnaja, ktorý UEFA zorganizovala. Od tejto chvíle sme začali systémovo pripravovať podmienky pre vznik a fungovanie nového reprezentačného výberu chlapcov do 17 rokov. Dnes je táto reprezentácia plne zaradená medzi naše reprezentačné výbery a má svoj program, ktorý je v roku 2017 veľmi nabitý. Už v prvej polovici roka tento výber absolvoval dva medzinárodné prípravné turnaje a v apríli sa zúčastnil UEFA Development turnaja v Slovinsku. Od augusta do začiatku kvalifikácie majú chlapci plánované štyri sústredenia, pričom v rámci októbrového sústredenia absolvujú aj prípravný medzinárodný turnaj v Ostrave za účasti Francúzska, Maďarska a Česka. V kvalifikácii, vzhľadom na ťažký postupový kľúč, nemáme veľké oči, ale samotnú kvalifikáciu a záujem o jej organizáciu na Slovensku chápeme ako ďalší impulz pre rozvoj mládežníckeho futsalu a súčasne ako vhodnú marketingovú príležitosť. Navyše táto veková kategória chlapcov narodených v roku 2000 a neskôr má pred sebou aj ďalšie futsalové výzvy, keďže práve títo chlapci dostanú možnosť bojovať o prvé Majstrovstvá Európy hráčov do 19 rokov, ktoré sa budú konať v roku 2019."

Čítať ďalej...