Futsalslovakia.sk

Preview 1. kola Varta Futsal ligy 2019/2020

Nová sezóna Varta Futsal ligy sa nezadržateľne blíži. Ročník 2019/20 štartuje s ôsmimi účastníkmi a pri novom modeli už v piatok 6. septembra zápasom MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina, ktorý začína o 20:00 aj v priamom prenose na TV ESO.

Nový systém súťaže

Varta Futsal Liga 2019/2020 bude mať teda v tomto roku menej účastníkov ako v predchádzajúcich rokoch a musel sa nájsť optimálny hrací model pre 8 účastníkov. Hlavným cieľom pri diskusiách o rôznych možnostiach bolo dosiahnutie dostatočnej úrovne atraktivity v každej fáze súťaže a v neposlednom rade aj gradácia v podobe tradičnej play-off. Neľahká bola aj tvorba ligového termínovníka, keďže požiadavky klubov a reprezentácie nie vždy vzájomne ladia, navyše v aktuálnej sezóne je na programe aj kvalifikácia o postup na Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy. Až tri kvalifikačné časti hrané v októbri, vo februári a v apríli, ku ktorým keď pripočítame ďalšie asociačné termíny potrebné pre prípravu, spôsobili ďalšie otázniky boli na stole. Súťaž sa začne už 6. - 7. septembra 2019 a mala by sa hrať v troch za sebou nadväzujúcich fázach - 14 kôl základnej časti, 6 nadstavbových kôl v dvoch oddelených častiach (1.-4., 5.-8.) a súťaž už tradične vyvrcholí play-off zápasmi o majstrovský titul.

Lion Car Miba Banská Bystrica – MŠK Žilina

Začiatok zápasu: 6.9.2019 o 20:00

Miesto: Športová hala Dukla, Banská Bystrica (kapacita: 847)

Rozhodujú: Marián Fischer a Mário Bohun. Tretí rozhodca: Stanislav Polomský. Delegát stretnutia: Marcel Kubinec. Pozorovateľ rozhodcov: Marcel Kubinec.

Zápas dvoch stredoslovenských klubov ponúka konfrontáciu tímov, ktoré boli počas leta aktívne na prestupovom trhu a zalovili hlavne vo vodách s mladšími a talentovanými futsalistami. Lion Car Miba Banská Bystrica sa bude snažiť zlepšiť svoje siedme miesto zo základnej časti uplynulej sezóny. Klub spod Urpína následne vo štvrťfinále play-off nestačil na Mimel Lučenec a vypadol po troch prehrách. Do mužstva prišiel nový tréner Richarda Bača, ktorý vytvoril tandem s Martinom Majlingom.

Prichádza 18-ročný Sebastián Bačo, aj o rok mladší Marek Kuruc. Tretím Košičanom na strednom Slovensku je 20-ročný Jakub Kofčák. Na brankársky post do Banskej Bystrice prichádza Kevin Kollár. Gólmanský tandem vytvorí s Marekom Kušnírom, ktorý dorazil z Wild Boys´02 Bratislava. Z rovnakého bratislavského tímu dorazili aj Martin Péchy a Marek Mikulišin. MIBA v príprave odohrala štyri zápasy. V prvom prehrala na palubovke MŠK Žilina 6:10. Následne v turnaji na domácej palubovke vyhrala proti poľskému majstrovi Rekord Bielsko-Biala 3:1 a so žilinským súperom opäť prehrala, tentoraz 3:4. Generálka na Varta Futsal ligu prišla v Lučenci s prehrou 4:7.

MŠK Žilina futsal vstupuje do sezóny 2019/20 s rovnakou filozofiou, akú razí aj MIBA Banská Bystrica a síce zapájanie mladých hráčov. Najväčšou zmenou však je príchod nového trénera. Tým sa stal doterajší kouč Wild Boys ´02 Bratislava a národného tímu do 19 rokov – Branislav Škorec. Do klubu prichádza skúsený tréner, ktorý aktívne pracuje s mládežou a jeho cieľom je vychovávať nových hráčov, nielen do seniorskej reprezentácie, ale aj do nižších kategórií.

Nový kouč sa bude môcť spoliehať aj na služby Dominika Ostráka, ktorý predĺžil zmluvu. Ostávajú aj Kristián Gábor, Erik Kavčák či Matúš Ševčík. Do Žiliny dorazil talentovaný Filip Marton. Zo Spartaku Trnava prichádza Jozef Koricina. Súčasťou MŠK Žilina je už aj kapitán národného tímu do 19 rokov Filip Vaktor, takže Branislav Škorec bude mať k dispozícii na klubovej úrovni kompletnú základnú štvorku zo spomínanej juniorskej repre v zložení Ševčík, Vaktor, Koricina a Marton. Žilina sa v príprave dvakrát stretla s Banskou Bystricou. Vyhrala 10:6 a 4:3. Nestačila však na poľského majstra Rekord Bielsko Biala, ktorému podľahla 2:7 a v Chorzówe s domácim Clearoxom prehrala 1:4.

ŠK Makroteam Žilina – MŠK Nové Zámky

Začiatok zápasu: 7.9.2019 o 19:00

Miesto: Na Rosinkách, Žilina (kapacita: 300)

Rozhodujú: Michal Botka a Tímea Brutvanová. Tretí rozhodca: Marek Cisko. Delegát stretnutia: Ján Ploštica. Pozorovateľ rozhodcov: Ján Ploštica

ŠK Makroteam Žilina obsadil počas minulej sezóny v základnej časti tretie miesto so ziskom 29 bodov. Vo štvrťfinále play-off tím spod Dubňa bez problémov prešiel 3:0 na zápasy cez Levice, ktoré porazil 7:1, 8:2 a 10:2. Vo štvrťfinále však bol nad sily Makroteamu stredoslovenský Lučenec. S tým Žilinčania prehrali 2:6, 5:8 a 3:4. Nevyšlo to ani v sérii o tretie miesto. Po výsledkoch 7:7 (3:4 na pokutové kopy) a 2:3 sa z bronzu tešil Wild Boys ´02 Bratislava.

Pred novou sezónou je pre Makroteam výbornou správou, že pokračuje najlepší strelec vlaňajšej sezóny Wellington Torres. Návrat z Brazílie hlásia aj André Luiz a Lucian Silva, ku ktorým sa pridal 22-ročný Davidson Do Nascimento Silva. V novej sezóne sa na slovenských palubovkách v drese žilinského tímu neukážu Everton Borges ani Riquinho Souza: „Brazílski hráči nie sú iba priamym prínosom pre A-tím, ale aj veľkým vzorom pre našu mládež. Navyše svojou aktívnou účasťou na mládežníckych tréningoch sa značnou mierou podieľajú na futsalovom raste našich chlapcov,“ informuje klubový web.

Nováčik súťaže z Nových Zámkov v minulej sezóne pôsobil v nižšej súťaži, hrával 2. SLF Openligu. Samotný klub je nový, pretože nahradil zaniknutý MFK Ivekol Nové Zámky v minulom kalendárnom roku. Okamžite ohlásil snahu dostať sa medzi elitu, čo sa podarilo prakticky najrýchlejším možným spôsobom. Hrajúcim trénerom sa stal Adam Bombicz, ktorý však vytvoril trojicu mužov vo vedení mužstva s Danielom Hajkom a Štefanom Pisklom.

Futsal Levice – Pinerola Futsal 1994

Začiatok zápasu: 11.9.2019 o 20:00

Miesto: Športová hala, Levice (kapacita: 1460)

Rozhodujú: Lukáš Peško a Peter Budáč. Tretí rozhodca: Dominik Kováčik. Delegát stretnutia: Ivan Čuhár. Pozorovateľ rozhodcov: Ivan Čuhár.

Levický tím sa vybral cestou zapájania svojich odchovancov a hráčov z juniorského tímu do seniorského futsalu. Zároveň bude patriť medzi najmladšie tímy Varta Futsal ligy. Klub sa chce rozhodne vyhnúť bojom o záchranu. Pôvodne malo mužstvo začínať ročník na palubovkách súperov, pre problémy s halou na strane Pineroly sa štartuje v Leviciach. Tím z juhu západného Slovenska v uplynulej sezóne skončil v základnej časti na šiestom mieste, získal 16 bodov, avšak vo štvrťfinále play-off pomerne jednoducho vypadol s ŠK Makroteam Žilina, keďže celok spod Dubňa zvíťazil 7:1, 8:2 a 10:2. Levice môžu aj naďalej počítať s Viliamom Rakicom, ktorý bol s desiatimi gólmi najlepším strelcom tímu, pokračuje aj sedemgólový Gabriel Švec, ten však v úvode sezóny pre trest nemôže hrať. Jediným výraznejším odchodom je presun brankára Kevina Kollára do MIBA Banská Bystrica. V príprave Levice prehrali s FOFO Bratislava a porazili FK Inter Bratislava.

Pinerola bude v sezóne 2019/20 obhajovať majstrovský titul, ktorý vybojovala po finálovej sérii s Mimelom Lučenec. Nový ročník už jej hráči odštartovali naplno zápasmi v predkole Ligy majstrov. Z neho sa však tímu z hlavného mesta bohužiaľ nepodarilo postúpiť. Pinerola na úvod síce rozdrvila islandský tím Vaengir Jupiters, potom však prehrala proti Gazi Üniversitesi a nakoniec remizovala s Omoniou po troch góloch Kozára. V štvorčlennej skupine preto zverenci Ladislava Mikitu obsadili nepostupové tretie miesto. Pinerola má v sezóne 2019/20 patriť medzi najväčších favoritov Varta Futsal ligy. Z tímu však odišli všetci Brazílčania, ktorí patrili medzi opory. Petterson Bruno, Mimi, Wesley aj Vitinho boli nebezpeční pre každú defenzívu. Napriek tomu však bude mať Pinerola znova silný tím poskladaný z mnohých reprezentantov. V tíme ostávajú Peter Kozár, Matúš Kyjovský, Milan Herko, či Peter Brndiar, Tomáš Hájek, Jozef Halás alebo Tomáš Bagin. Mužstvo bude mať opäť tie najvyššie ambície.

PINEROLA FUTSAL 1994 BRATISLAVA DEŇ PRED ZAČIATKOM SÚŤAŽE OZNÁMILA ODSTÚPENIE ZO SÚŤAŽE!!!

Mimel Lučenec – TNF Lions Prievidza

Začiatok zápasu: 27.9.2019 o 19:00

Miesto: ŠH Arena, Lučenec (kapacita: 1000)

Rozhodujú: Peter Budáč a Branislav Marko. Tretí rozhodca: Miloš Hudák. Delegát stretnutia: Ľudovít Hrmo. Pozorovateľ rozhodcov: Ľudovít Hrmo.

Lučenec sa od svojho príchodu medzi slovenskú elitu rýchlo usadil medzi najlepšími tímami Varta Futsal ligy. Dvakrát po sebe sa dostal do finále, avšak v oboch prípadoch získal „len“ striebornú medailu, takže cieľ v novej sezóne je jasný, opäť sa dostať do finále a tam sa pokúsiť do tretice zvíťaziť. Na trénerskej lavičke ostáva Marián Berky, ktorý vedie aj seniorský národný tím Slovenska. Mimel odohral v príprave niekoľko kvalitných zápasov. Prehral len raz, a to proti poľskému majstrovi Rekord Bielsko-Biala. Tohto súpera v jednom prípade porazil. Lučenčania si poradili aj s KSE Nyírgulaj, Clearex Chorzow, Újpest Budapešť a Banskou Bystricou. V tíme sa okrem tradičných opôr nachádzajú aj zaujímavé posily. Trend brazílskych hráčov sa v našej najvyššej súťaži rozmohol už dávnejšie, až teraz však prichádza prvý brankár, ktorým je Olinha. Zaujímavým menom je Rafael Durval da Costa Lira, Brazílčan reprezentujúci Azerbajdžan a taktiež Jakov Grgič, reprezentant Chorvátska, ktorý prišiel z Dinama Záhreb. Pokračuje Johne Melo.

TNF Lions Prievidza v uplynulej sezóne 2018/2019 pôsobil pod názvom TNF Mia San Mia Kanianka. Počas medzisezónnych prípravách čakalo klub pár zmien. Presťahoval sa z obce Kanianka, kde bol klub v roku 2014 založený, do Prievidze, čím sa otvorili a zlepšili možnosti rastu. Základňu sa podarilo rozšíriť o členov realizačného tímu, čo viedlo k rozšíreniu aj hráčskej základne, na ktorej vedenie intenzívne pracovalo. V novej sezóne bude Prievidza teda štartovať s družstvami všetkých dostupných kategórii slovenského futsalu, kde si premiérovo súťažné počínanie vo futsale vyskúšajú dorastenci do 17 rokov, no najväčšia sústredenosť ostane pri družstve mužov, ktorí sa predstavia v najvyššej futsalovej súťaži na Slovensku - vo Varta Futsal Lige. Príprava na súťažný ročník odštartovala podstatne neskôr ako bolo plánované, no napriek tomu sa tím dokázal zmobilizovať, čo od posledného a jediného prípravného stretnutia proti ŠK Makroteam Žilina, kde sa zrodil debakel 0:15, bolo už viac ako potrebné. Do tejto sezóny ide Prievidza s jediným cieľom, a to učiť sa, napredovať, získavať skúsenosti. Klub nemá čo stratiť. Naopak, môže len získať. Káder je zložený prevažne z futbalistov, kde iba pár z nich môže preukázať minimálne futsalové skúsenosti. Najskúsenejším hráčom na palubovke bude Martin Svitek, ktorý pred pár rokmi „ochutnal“ aj pôsobenie v slovenskej futsalovej reprezentácii do 20 rokov.

Naposledy zmenené
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)