Futsalslovakia.sk

Slovenský futsal a Slovenský futbalový zväz podpísali zmluvu

Slovenský futbalový zväz a Slovenský futsal podpísali v piatok dlho očakávanú vzájomnú zmluvu (v prílohe). Na piatkovej tlačovej konferencii pred vyhlásením ankety Top futsal 2016 k tomu povedal predseda Slovenského futsalu  Dušan Dobšovič: "Slovenský futsal tento týždeň podpísal so Slovenským futbalovým zväzom zmluvu, zväz ju potvrdil podpisom dnes. Slovenský futsal podľa zmluvy dostane v roku 2017 dvestotisíc eur. Je to len osempercentné navýšenie oproti minulému obdobiu, SF od SFZ žiadal 20 percent.Snažíme sa pre reprezentáciu vytvárať najlepšie možné podmienky. Zmluvu sme dlhodobo pripravovali, keďže nás k tomu prinútil nový Zákon o športe. Ten futsalu veľmi neprial. Doteraz sme boli autonómni, boli sme priamo naviazaní na dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Museli sme rokovať so SFZ, keďže finančné toky do futsalu musia ísť cez SFZ. Slovenský futsal bude mať vlastné riadenie, v súčinnosti so SFZ. Do zmluvy sme dostali možno 80 percent vecí aké sme si predstavovali. SFZ má tiež svoje vlastné problémy a na niektoré naše požiadavky nepristúpil. Ide najmä o financie. Tu sa nám nepodarilo vyrokovať naše predstavy. Druhá vec bola dĺžka zmluvy, kvôli stabilite sme ju chceli na dobu neurčitú. Keďže na SFZ sú čochvíľa voľby, tak sme podpísali zmluvu len na rok 2017. Pre nás je najpodstatnejšie to, že SF získal marketingové práva na reprezentáciu a kluby a máme otvorené ruky riešiť si marketing, reklamu a propagáciu po vlastnej linke. Môžeme tak futsal posunúť ďalej."

Ďalšími témami tlačovej konferencie bol dvojzápas v Bielorusku a kvalifikácia postup na ME 2018, ktorú odohráme začiatkom apríla v Turecku.

Tlačová konferencia SF – záznam

Názor na podpísanie zmluvy

Aj trénerská ikona slovenského futbalu, člen Výkonného výboru SFZ, Milan Lešický víta úzku spoluprácu futbalu s futsalom: „S miernym nadšením som privítal iniciatívu zblížiť futbal a futsal. Dostať ho pod jednu strechu. Zjednotiť všetko, čo sa dá. Určite aj preto, lebo zo slovenských futbalových trénerov mám k futsalu najbližšie. V ročníku 2003/04 som získal titul majstra Slovenska so Žilinou a futsalový titul majstra s Incarom Nitra. Žil som vo dvoch majstrovských kolektívoch v jednej dobe. A nevedel som pochopiť obojstranný nezáujem o vzájomnú spoluprácu, keď už nechcem hovoriť o tom, že to hraničilo so vzájomnou averziou. Pritom si futbal s futsalom nekonkurovali. Vnímal som to tak, že na tom najväčšiu zásluhu mali ľudia v oboch exekutívach. Doba sa pohla, prišli noví ľudia a zdá sa, že spolupráca pôjde správnym smerom, lebo som absolútne presvedčený, že jeden z druhého môže profitovať. V hlavných rysoch futbal z futsalu v kategóriách od 8 do 16 rokov, pretože hala je pre mladých futbalistov jedným z najlepších prostriedkov ako sa naučiť hrať pod časovým a priestorovým tlakom. Rýchlo a technicky. A naopak futsal môže ťažiť z dlhodobej organizácie a organizovanosti futbalu. Tiež z jeho popularity. Z množstva mladých hráčov, ktorých futbal vyprodukuje, lebo časť z nich hrá futsal. Tieto dve odnože futbalovej hry patria nesporne k sebe, lebo som nevidel futsalistu, ktorý by nehral futbal a aj opačne. Vzhľadom na klimatické podmienky je spolupráca na výkonnostnej úrovni veľmi výhodná pre obe strany. To je základňa pre profesionálny futbal a futsal. Predložená legislatíva je základom spolupráce a na záver poviem, že konečne..."

Naposledy zmenené
Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)