Futsalslovakia.sk

Baráž odviala "čierna" päťminútovka, Berky: "Rozhodla psychika"

Izmit 11. apríla (TASR) - Slovenským futsalistom sa nepodarilo splniť cieľ skončiť do druhého miesta v G-skupine hlavného kola kvalifikácie ME 2018, ktoré by im zaručilo účasť v septembrovej baráži. O ich neúspešnej "misii" v tureckom Izmite rozhodla utorňajšia prehra 1:4 s Francúzskom, po ktorej si Slováci musia opäť niekoľko rokov počkať na premiérový postup na šampionát.
Sklamanie v ich výprave bolo obrovské, zverencom trénera Mariána Berkyho odviala baráž "čierna" päťminútovka v druhom polčase súboja s Francúzskom. V nej "Les Bleus" dokázali využiť nahlodanú psychiku súpera a otočiť z 0:1 na 4:1. "Prvý polčas sme ešte odohrali dôstojne. Boli sme nebezpeční v ofenzíve, strelili sme prvý gól, ktorý nás mal dostať na koňa. Žiaľ, po zmene strán sa hráči zamerali len na defenzívu a báli sa o výsledok. Neverili si v súbojoch jeden na jedného, dostávali sa sami pod tlak. Namiesto toho, aby hrali náš systém, začali nakopávať lopty a vymýšľať. Urobili sme dve veľmi ľahké chyby, ktoré sa podpísali pod našu prehru. Najskôr pred druhým gólom prišlo k podceneniu v obrane a neodstaveniu hráča. Druhá chyba bola naša power play. Hráčom som hovoril, že máme dostatok času pripraviť si situáciu, lenže naše plány narušil gól Francúzov hneď na jej začiatku. Potom sme už mali zviazané nohy, Francúzi dobre bránili a my sme sa nevedeli cez ich blok dostať. Za stavu 1:4 išla naša psychika dole a prakticky bolo rozhodnuté," zhodnotil pre TASR Berky duel s Francúzmi.
Vystúpenie jeho tímu v kvalifikácii bez výhovoriek označil za neúspešné, hoci na úvod Slováci deklasovali Turkov 8:1 a z pohľadu "umeleckého dojmu" boli aj víťazi súboja s megafavorizovaným Ruskom, hoci prehrali nešťastne 0:1. "Je to škoda, pretože tento tím má svoju silu a mohol dokázať viac. Nevyšiel nám vrchol turnaja, zápas s Francúzskom, v ktorom mal náš výkon gradovať. Žiaľ, nezvládli sme ho psychicky. Mrzí nás to, lebo sme odohrali päť dobrých polčasov a len šiesty nám nevyšiel. Ten napokon rozhodol o našom nepostupe do baráže, preto hodnotím kvalifikáciu ako neúspešnú," poznamenal Berky. O tom, či bude pokračovať vo funkcii, rozhodne Výkonný výbor Slovenského futsalu na základe správy o kvalifikácii. "Uvidíme, či príde k zmene na trénerskom poste. Ja osobne mám chuť pracovať ďalej s týmto tímom, je pre mňa česť trénovať slovenskú reprezentáciu. Vždy mám cieľ niečo dosiahnuť a z takýchto prehier, akú sme utrpeli s Francúzskom, si beriem ponaučenie. Musíme hľadať pozitívne riešenia a v ďalšej kvalifikácii sa znova pokúsiť o postup."
Brankár Peter Brndiar sa v nedeľňajšom zápase s Ruskom blysol výborným výkonom, keď ho z plejády hviezdnych hráčov "zbornej" dokázal prekonať jedine Robinho. Dôveru dostal aj proti Francúzsku a dlhé minúty držal "stiahnutú roletu". V rozmedzí 30.-35. minúty sa však koncepcia slovenského tímu zrútila ako domček z karát. "Nedokážem si vysvetliť, čo sa stalo... Druhý polčas sme išli na ihrisko, že vedieme 1:0, udržíme to a Francúzi nám nedajú gól. Nepokúšali sme sa o nebezpečné kontry, strácali sme lopty po troch prihrávkach. Za stavu 1:1 sme prestali bojovať, úplne sme odpadli," nešetril Brndiar kritikou do vlastných radov.
    Pred prvým gólom sa nešťastne zrazil s Marekom Bahnom a Francúzi sa vďaka vyrovnaniu dostali do boja o baráž: "Kričal som Marekovi, že idem po lopte, ktorú by som v pohode vyrazil do autu. On ma však zrejme nepočul, vyskočil, zrazili sme sa, pričom loptu prehodil nado mňa. Tá sa aj so šťastím odrazila od žrde k Francúzovi, ktorý ju poslal do prázdnej brány," opísal jeden z kľúčových momentov súboja Brndiar, ktorého hodnotenie kvalifikácie sa tiež nieslo v negatívnom duchu. "Po druhom zápase by som ju hodnotil pozitívne. S Turkami sme predviedli fantastický výkon, proti Rusom tiež. S Francúzmi to ešte v prvom polčase celkom išlo, ale v druhom sme sa rozsypali. Nepostúpili sme, takže je to neúspech," dodal brankár Slov-Maticu FOFO Bratislava.